KATA (Kisadózó vállalkozások tételes adója) – ami nem változott
Választhatja egyéni vállalkozó, betéti társaság. /Korlátolt felelősségű társaság nem./
Az a vállalkozás élhet a KATA adózási mód lehetőségével, melynek az éves árbevétele nem haladja meg a 6 millió forintot. Aki áfa alany is egyben, annak az áfa nélküli értéket kell figyelembe vennie a 6 milliós határnál.
A KATA havi összege főállású kisadózó esetében 50.000 ft, mellék állású KATA-s esetében havi 25.000 ft.
Ameddig a vállalkozás KATA hatálya alá tartozik, kikerül a számviteli törvény alól, éves beszámoló készítésére nem kötelezett.
Ha a cég túllépi a 6 milliós határt év közben, akkor sem esik ki a KATA-ból, viszont 40%-os adót fizet a 6 millió feletti összegre.
Belépni év közben is bármikor lehet, a belépés NAV felé történő bejelentését követő hó első napjától érvényes a KATA belépés.
KATA-Kisadózó vállalkozások tételes adójával kapcsolatos 2015. évi változások
Az egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatalról szóló 2010. évi CXXII. törvény módosításáról szóló 2014. évi LXXIV. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adózásával kapcsolatosan a következő módosításokat tartalmazza:
1. Kisadózó vállalkozások tételes adóját választó társas vállalkozás kisadózónak nem minősülő tagjainak a részesedése a 2015. évtől osztaléknak minősül
A 2015. évtől a kisadózó vállalkozás kisadózóként be nem jelentett tagja (pl. a betéti társaság kültagja vagy a társaságban munkaviszony alapján tevékenységet végző tag) részére a társaság nyereségéből való részesedésként kifizetett összeg.
2. Az adóalanyiság megszűnése 100 ezer forintot meghaladó adótartozás miatt
A 2015. évtől a kisadózó vállalkozás adóalanyisága a naptári negyedév utolsó napja helyett csak a naptári év utolsó napján, december 31-én fennálló, 100 ezer forintot meghaladó adótartozás esetén szűnik meg .
3. Az adóalanyiság megszűnését kiváltó okok bővülése
Az átalakulás mellett az egyesülés és a szétválás is megszünteti a KATA adó alanyiságot.
4. Az adóalanyiság választásakor a társadalombiztosítási azonosító jelet be kell jelenteni és a kisadózónak nyilatkoznia kell a biztosítási jogviszonyáról is
Az adóalanyiság választásának bejelentésével egyidejűleg a kisadózó vállalkozásnak a név, a cím és az adóazonosító jelen túlmenően be kell jelentenie ez évtől a kisadózó társadalombiztosítási azonosító jelét is.
5. Az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésének bejelentésével kapcsolatos változás
A tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozónak a 2015. évtől a tevékenység szünetelétetésének bejelentését követően nem kell havonta megismételnie a tevékenység szüneteltetésére vonatkozóan a bejelentését, elég csak egyszer megtenni azt.
6. A munkaviszony létrejöttének vélelme
A 2015. évtől bővült a munkaviszony létrejöttének vélelmét megdöntő körülményeket tartalmazó felsorolás. A módosítás értelmében ilyen eset az is, ha a kisadózó azért nem tekinthető főállású kiadózónak, mert máshol főállású munkavállaló vagy társas-vállalkozó, feltéve, hogy a kisadózó vállalkozás naptári évi bevételének több mint a felét nem attól a cégtől szerzi, ahol a kisadózó munkaviszonyban áll vagy főállású társas vállalkozó.