‘Hírek, információk’ kategória archívuma

KATA törvény módosítások, főbb tudnivalók 2021. január 1-től

1. Ha  a KATA adózó olyan kifizetőnek (cégnek) számláz, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll (pl. többségi tulajdonos) , annak a cégnek, akinek számlázott, a számlázott összeg után 40%-os adót kell fizetnie, melyet minden hónapot követő 12-ig kell befizetni.

2. Ha a KATA adózó egy kifizetőnek az év elejétől kezdve összesítve 3 millió forintot meghaladó összegben állít ki számlát, a 3 millió forint feletti rész után 40 % adót kell fizetnie. Ezt attól a hónaptól, amikor a 3 milliót átlépte, és utána minden hónapot követő 12. napjáig.

Tovább »

KATA helyett mit válasszunk 2021-ben

A mellékelt Excel tábla segít kiszámolni, hogy KATA helyett mit érdemes választani 2021-ben.

 

 

Tovább »

2020. július 1-én életbe lépő adó és járulék változások

1. A bérekből, tagi jövedelmekből eddig levont egészségjárulék (4%+3%), a munkaerő piaci járulék 1,5%, és a nyugdíjjárulék 10% már nem lesz külön felsorolva a bérpapírokon, mert ez összeolvad egy ún. társadalombiztosítási járulék néven 18,5%-ot kitéve. Tehát összegszerűen ugyanannyi lesz, csak épp át lesz nevezve, és össze lesz vonva.

Tovább »

Kormányintézkedés koronavírus miatt V.

1. 2020.04.30. és 2020.09.30 között esedékessé váló társasági adó, innovációs járulék, KIVA, helyi iparűzési adó és azok előlegének végső fizetési határideje 2020.09.30. DE! Nem automatikus a határidő utáni fizetés, hanem kérni kell minden esetben NAV-tól és Önkormányzattól. Fizetési könnyítést lehet kérni 12 havi részeltfizetés vagy 6 havi pótlék mentes fizetési halasztás formájában maximum 5 millió forintig. Tovább »

Kormányintézkedés koronavírus miatt IV.

1. Csökkentett munkaidős támogatást vezet be a kormány létszámfenntartási kötelezettséggel,  3 hónapon keresztül azon munkavállalókra (értsd: aki a Munka Törvénykönyve alá tartozik), aki

  • legalább a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét elérő, de a 70%-át meg nem haladó részmunkaidős, amely legalább napi négy óra munkaidőnek megfelelő időtartamú munkát végez
  • a munkavállaló mentesül a csökkentett munkaidő miatt kieső munkaidő 30%-ának mértékében a munkavégzési kötelezettsége alól

Tovább »

Kormányintézkedés koronavírus miatt III.

1. Három új TEÁOR szám alatt tevékenykedő vállalkozásokra is kiterjed az alábbi tétel:

Nem fizetnek a dolgozóik, illetve egyéni vállalkozó esetén saját maguk után sem szociális hozzájárulást, sem szakképzési hozzájárulást.
A dolgozóik után kizárólag 4 %-os természetbeni egészségbiztosítási járulékot fizet, de maximum 7.710 forint összegig.

Tovább »

Kormány intézkedés a koronavírus miatt II.

1. Új letiltás bérből nem eszközölhető, de a régieket ha van jövedelme a személynek, akitől le kell tiltani a béréből, azt tovább kell vonni.

2. Aki gyermek ellátásban részesül (GYED, GYET) annak tovább folyósítják addig, amíg vissza nem vonják a vészhelyzetet.

3. Főállású KATA-s vállalkozó, aki már februárban kata-s volt, 2020.03-04-05-06 hónapra mentesül a KATA fizetése alól úgy, hogy továbbra is biztosítottnak számít. Az alábbi tevékenységi körökben: Tovább »

Kormány intézkedés a koronavírus miatt

1. Akinek hitel, kölcsön, lízing szerződésből fizetési kötelezettsége van, az moratóriumot, haladékot kap, 2020. december 31-ig. Ez azt jelenti gyakorlatban, hogy később kell majd kifizetni a kötelezettséget, tehát ennyivel meghosszabbodik a szerződés.

2. A turisztikai, a vendéglátóipari, a szórakoztatóipari, a szerencsejáték, a filmipari, az előadóművész, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok tekintetében a nem lakás céljára szolgáló helyiségre vonatkozó bérleti szerződéseket 2020. június 30-áig nem lehet felmondással megszüntetni. sem a bérleti díjat emelni.
Tovább »

Számlázási szabályok változása és ÁFA 2020.

1. Az Európai Union belüli számlázásnál minden esetben kötelező a számlára ráírni a partner eus adószámát, sőt azt a számlázásnál már ellenőrizni kell a partner adószámát a VIES rendszerében, hogy az valós-e. Ez 2020-tól a számla kiállító feladata. Ha kiderül, hogy nem érvényes az adószáma a partnernek, akkor nem lehet áfa mentesen kiállítani a számlát.

2. A közösségi számlázás alapfeltétele az is, hogy a terméket igazoltan kiszállítsák a másik tagállamba. (Pl. CMR).

3. A számlát a gazdasági esemény megtörténtétől számított 8 napon belül ki kell állítani (korábban ez 15 nap volt), mert a számlán szereplő áfát csak ez esetben lehet visszaigényelni.

Tovább »

2018. évi minimálbér változások

2017-ben a minimálbér összege bruttó 127.500, nettó 84.788 forint volt.
2018-ban a bruttó minimálbér 138.000 forintra, a nettó 91.770 forintra emelkedik.

A bérminimum 2017-ben bruttó 161.000 forint, nettó 107.065 forint volt.
2018-ban a bruttó bérminimum 180.500 forintra, a nettó 120.033 forintra emelkedik.